Топ-100

“Elektroniskā roka” Katjai Ļebedevai

Зеленая лампа

Šobrīd mums visiem ir lieliska iespēja izdarīt labu un svarīgu lietu – palīdzēt jaukam un ļoti pozitīvam cilvēkam – 27 gadus vecajai Katjai Ļebedevai. Pat viens vienīgs zvans var izmainīt likteni.

Palīdzēt Katjai Ļebedevai, piezvanot pa ziedojumu tālruni 90006384, var līdz 25 jūnijam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.  Jūs varat ziedot jebkuru summu, veicot pārskaitījumu ar karti uz ziedojumu kontu šeit

Bankas rekvizīti ziedojumiem – šeit>>>

(Maksājuma mērķis: Zaļā lampa, palīdzība Jekaterinai Ļebedevai)

Šķiet neticami, taču Katja, būdama gadiem piekalta pie ratiņkrēsla, māk priecāties par dzīvi daudz vairāk, nekā dažkārt pilnīgi veseli cilvēki. Pat grūti iedomāties, cik smagi klājas meitenei, kas nevar piecelties kājās, nomazgāties, apģērbties un paēst bez citu cilvēku palīdzības. Taču viņa neļauj sev padoties un iegrimt depresijā.

Katja Ļebedeva ir apbrīnojams cilvēks. Mēs viņu pazīstam un mīlam jau ļoti sen. Ikreiz, tiekoties un runājot ar šo jauko meiteni, mēs apbrīnojam viņas dzīvesprieku, izturību un humora izjūtu. Dzīve ir sagādājusi viņai daudz sāpju un smagu pārbaudījumu, kurus grūti pat aprakstīt. Neraugoties uz to, viņa ir ļoti gudra un intelektuāla meitene. Jekaterīnas dzīvesstāsts ir patiesas izturības un gribasspēka piemērs.

Ierīci ArmonElemento, kas Katjai šobrīd ir nepieciešama, var nosaukt arī par “elektronisko roku”. Šo viedo palīgierīci var pasūtīt Nīderlandes klīnikā pēc individuāliem izmēriem un tā stiprinās pie ratiņkrēsla, palīdzot paveikt to, kas Katjai pašai šobrīd nav pa spēkam: ēst un dzert, kustināt rokas, mazgāties un ķemmēt matus, tīrīt zobus, celt un pārvietot priekšmetus.

Tas izklausās fantastiski, taču elektroniskā palīgierīce Armon Elemento ļauj kustināt rokas un veikt visdažādākās manipulācijas. Tā ir pavisam cita dzīves kvalitāte, kas sniedz lielāku neatkarību no apkārtējiem. Pateicoties šai elektroniskajai pultij, kļūst pieejamas ļoti daudzas svarīgas lietas. Vai varat iedomāties, ko tas nozīmē cilvēkam, kurš gadiem ir dzīvojis nekustīgi?

Mazie prieki

Vēl pirms pāris gadiem Katja nevarēja pat sēdēt un lielāko daļu dzīves pavadīja horizontālā stāvoklī. Pēc vairākām smagām mugurkaula operācijām viņa beidzot varēja iesēsties invalīdu ratiņos un sākt dzīvot. Katjai tas bija milzīgs solis uz priekšu. Šodien viņa jau var pārvietoties ne tikai pa dzīvokli, bet arī ārā, vadot ratiņus ar pults palīdzību.

Taču ne apģērbties, ne piecelties no ratiņiem, ne aiznest ēdienu līdz mutei Katja pati nevar… Viņai darbojas tikai roku pirkstiņu. Ar šiem pirkstiņiem viņa ievada tekstus datorā vai tālrunī, komunicējot ar draugiem vai veidojot publikācijas sociālajos tīklos. Katjai izdodas pat strādāt, lai gan tam ir pavisam grūti noticēt.

Katja ir cilvēks ar ļoti neatkarīgu raksturu. Viņa pati cenšas nopelnīt sev dzīvei un ārstēšanai.

Katjai nav ne mammas, ne tēta. Viņa mitinās mazā dzīvoklītī Ogrē kopā ar jaunāko māsu.

Pirms gada Katjas dzīvē parādījās jauns draugs – mīļotais suns Šanti, par kuru viņa nebeidz priecāties:  “Šī gada laikā mums ar Šanti bija gan prieka mirkļi, gan mīlestība, gan asaras, gan lepnums un kaudze viņas sagrauztu mantu. Mēdz teikt, ka draugus nevar nopirkt, taču suņa iegāde šajā ziņā ir izņēmums. Tieši suns mīl tevi tikai tāpēc, ka tu esi. Viņš ir gatavs kopā ar tevi priecāties un skumt ik sekundi….”

Katjas dzīvesstāsts kļuva plaši zināms Latvijā 2015. gadā, kad viņa pirmo reizi uzdrošinājās atklāti pastāstīt par sevi un vērsties pēc palīdzības. Līdzekļi bija nepieciešami, lai veiktu mugurkaula operāciju, kas dotu viņai iespēju vismaz sēdēt invalīdu ratiņos. Pirms tam Katja ilgus gadus bija pavadījusi, guļot gultā. Toreiz meitenes lūgumam atsaucās simtiem cilvēku, un lielo summu operācijai izdevās savākt ļoti īsā laikā. Katjai parādījās daudz jaunu draugu.

Kopumā Katja ir pārcietusi trīs ļoti sarežģītas operācijas, kas tika veiktas Somijas klīnikā ORTON. Pateicoties tām viņa tagad dienā var pavadīt sēdus stāvoklī vidēji 8-10 stundas. Tas ir milzīgs sasniegums, jo katra kustība var sagādāt viņai sāpes.

No Katjas var mācīties to, kā sasniegt savus mērķus. Viņa ir ļoti neatlaidīga meitene un nekad nedod sev atlaides. Viņa pat vairāku gadu garumā neklātienē ir studējusi Maskavas psihoanalīzes institūtā. Absolvēšanai gan būtu jādodas turp. Šobrīd tas ir ļoti sarežģīti… Viņa visu laiku strādā – raksta uz sava iPhone reklāmas tekstus latviešu un krievu valodā, kā arī administrē interneta vietnes, nopelnot nedaudz naudas iztikai sev un savai jaunākajai māsiņai.

Katja saslima pusotra gada vecumā. Ārsti diagnosticēja viņai Kūgelberga–Velanderaspināloamiotrofiju (SMA). Slimības rezultātā pārstāj funkcionēt muskuļi, deformējas mugurkauls, tiek saspiesti iekšējie orgāni. Katjai ir ne tikai smaga skolioze, bet ar arī deformēti gūžas kauli, kas spiež uz nerviem, pastāvīgi sagādājot stipras sāpes…

  1. gadā, kad Katjai bija 17 gadi, nomira viņas māmiņa. Tas meitenei bija ļoti smags trieciens. Pēc māmiņas nāves Katja vairākus gadus mitinājās Rīgā pie tantes “hruščovkā”, 5. stāvā bez lifta un bez jebkādas iespējas tikt svaigā gaisā. Šobrīd viņa ar māsu dzīvo Ogrē. Meiteņu dzīvoklis atrodas 1. stāvā, durvju ailes istabās, virtuvē un vannas istabā ir pietiekami platas, lai Katja varētu brīvi pārvietoties pa dzīvokli ratiņkrēslā. Savukārt kāpņu telpā ir ierīkots panduss, pa kuru Katja var pati izbraukt pagalmā.

Māsiņas-draudzenes

16 gadus vecā Nika ir Katjas tuvākais cilvēks. Viņa vēl mācās skolā, taču visiem spēkiem cenšas palīdzēt māsai – pērk produktus, uzkopj dzīvokli, baro viņu, dodas ar kopīgās pastaigās un atbalsta māsu it visā. Savukārt Katja cenšas nopelnīt naudu iztikai, dzīvokļa apmaksai, ārstēšanai un citām ikdienā nepieciešamām lietām. Ar invaliditātes pensiju, protams, nepietiek.

Mēdz būt dienas, kad Katja strādā ar savu telefonu burtiski bez pārtraukuma. Vakarpusē viņai tik ļoti nogurst acis, ka meitene vairs nespēj izlasīt par vislielāko šriftu.

Katja beidzot var pati izbraukt ārā – jaunais, Vācijā pēc individuāla pasūtījuma izgatavotais ratiņkrēsls ļauj viņai vismaz nedaudz pietuvināties tam dzīvesveidam, kas ir pieejams lielākajai daļai cilvēku. Ratiņkrēslu Katja vada ar speciālas pults palīdzību.

Palīdzēt Katjai Ļebedevai, piezvanot pa ziedojumu tālruni 90006384, var līdz 25 jūnijam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Labi un atsaucīgi cilvēki

Kad Katja pirms četriem gadiem saņēmās publicēt savu vēstuli ar lūgumu palīdzēt, viņa saprata, ka savā cīņā ar slimību viņa nepaliks viena.

“Bija paziņas, kas man teica, ka lūgt palīdzību svešiem cilvēkiem nav glīti. Un es ilgi nevarēju saņemties,” stāsta Katja. “Tagad es katru dienu pārliecinos, ka man līdzās dzīvo ļoti daudz atsaucīgu cilvēku. Ikviens garāmgājējs Rīgā ir gatavs palīdzēt pārvest manus smagos ratus pāri tramvaja sliedēm vai ielai ar augstām apmalēm. Es skaidri zinu – kā tu izturies pret cilvēkiem, tā arī viņi izturēsies pret tevi. Cilvēki man bieži piedāvā palīdzību – aizvest pie ārsta vai, piemēram, iziet kopā pastaigāties. It kā vienkāršas, pašsaprotamas lietas, taču tās liecina par to, ka mums apkārt ir ļoti daudz labsirdīgu cilvēku.”

Neskaitot jautro un pozitīvo Šanti, kuru Katja vienkārši dievina, meiteņu dzīvoklī mitinās kaķenīte Kera un runčuks Mafins, kurus Katja burtiski izglāba no drošas nāves uz ielas. “Man ļoti patīk, kad kaķis guļ man blakus. Kad kasi viņam purniņu un viņš skaļi murrā. Vai laiza rokas un seju,” smaida Katja.

Vēl Katja ļoti mīl ziedus – orhidejas, peonijas, un it īpaši maijpuķītes, jo tās ļoti mīlēja viņas māmiņa. Katjai patīk arī, kad Nika rosās pa virtuvi – tikko ceptu maizīšu smarža viņai asociējas ar māmiņu un mājas siltumu.

Viena no galvenajām Katjas rakstura īpašībām ir prasme  priecāties par visu, ko viņai sniedz dzīve. Katja iespēju robežās cenšas apmeklēt teātra izrādes un koncertus, tikties ar draugiem, kuri viņu loti mīl.

Katrs šāda pasākuma apmeklējums sagādā Katjai milzīgu prieku un dod spēkus dzīvot tālāk, turpinot cīnīties ar slimību. Savukārt jaunā palīgierīce ļaus viņai kļūt patstāvīgākai, jo daudzas lietas viņa varēs paveikt pati. Sadzīves prasmes un iemaņas mēs apgūstam bērnībā un tās šķiet mums pašsaprotamas, tāpēc mums ir grūti pat iztēloties, cik būtiski tas ir Katjai.

Elektroniskās palīgierīces jeb “rokas turētāja” ArmonElemento cena ir 17 776 eiro. Lai to pasūtītu un pielāgotu tieši Katjai, papildus jārēķina vēl ceļa un uzturēšanās izdevumus Nīderlandē. Šobrīd viņa aktīvi sarakstās ar klīniku, lai precizētu detaļas. Viņai tas ir ārkārtīgi svarīgi.

Palīdzēt Katjai Ļebedevai, piezvanot pa ziedojumu tālruni 90006384, var līdz 25 jūnijam. Maksa par zvanu – 1,42 eiro.

Bankas rekvizīti ziedojumiem:

Labdarības fonds BeOpen
Reģistrācijas nr.:50008218201
Bankas konts: LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Maksājuma mērķis: Zaļā lampa, palīdzība Jekaterinai Ļebedevai

Komisija par ziedojumiem netiek ieturēta.
Tāpat jūs varat ziedot jebkurus summu, pārskaitot to ar karti  ŠEIT

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00.

Raidījumu vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

В мире

Латвия

ЧП

Бизнес

Культура

Mixer

Зеленая Лампа

Спорт