5 svarīgi fakti par guļbūves apkuri, kas jums jāzina

meistaramajas.lv
5 svarīgi fakti par guļbūves apkuri, kas jums jāzina

Lai sasniegtu maksimālu apkures efektivitāti, ir svarīgi izvēlēties pareizo guļbūves apkures sistēmu. Koka guļbūves un dārza mājiņas ir viegli apsildāmas, un tās labi uztur siltumu. Ir arī dažādi citi aspekti, kas padara tās unikālas.

Koksne ir materiāls, kas dabiski var noturēt siltumu, kas nozīmē, ka jums būs jātērē mazāk tērēt par apkuri. Kokmateriāliem ir arī termiskā masa, kas nozīmē, ka jūsu guļbūve visu gadu varēs uzturēt komfortablu temperatūru, nodrošinot labāku izolāciju, vienlaikus patērējot mazāk enerģijas.

1. Apkures iespējas

Jūs varat apsildīt guļbūvi tāpat kā ķieģeļu māju. Varat izmantot malkas vai cietā kurināmā krāsni. Savā mājiņā varat iekļaut aizmugurējo apkures katlu. Varat izmantot dabasgāzes plīti vai katlu. Jums var būt palešu plīts. Ja izvēlaties izmantot elektriskos sildītājus, arī tiem ir bezgalīgas iespējas. Jūs pat varētu ievietot apsildāmo grīdu vai iebūvēt gaisa un gaisa siltumsūkni. Moderns risinājums ir arī saules enerģijas sildītāji, kā arī ir profesionāli uzstādīti saules PV paneļi. Lai iegūtu papildu siltumu, neaizmirstiet par paklājiem un aizkariem.

Vairumā gadījumu elektriskie sildītāji ir labs risinājums. Mazie uzglabāšanas sildītāji ir lieliska izvēle, jo arī mazas dārza mājas ir viegli sildīt un labi uzturēt siltumu. Lieliska alternatīva var būt arī apsildāmās grīdas, piespiedu gaisa sistēmas, gāzes kamīni utt.

Jāmin gan, ka ne visiem mājiņu īpašniekiem būs greznība izvēlēties sev tīkamo sistēmu. Tomēr tiem, kuri var, ņemiet vērā klimatu, izmaksas, kas saistītas ar katru izvēli, un degvielas pieejamību jūsu konkrētajā vietā.

2. Izolācija

Līdzīgi kā ķieģeļu mājā, kamēr jūsu guļbūve ir labi uzbūvēta, labi izolēta un necaurlaidīga, jums nebūs problēmu to apsildīt. Pārdomātas siltinātas dārza mājas ir īpaši izstrādātas skarbajam Latvijas klimatam ar mitrumizturīgām membrānām un papildu logu blīvēm un hermētiķiem. Pamati ir veidoti tā, lai novērstu to, ka mitrums var iesūkties konstrukcijā. Tas nodrošina ilgāku kalpošanas laiku un novērš pelējumu un koksnes puvi.

3. Mitruma kontrole

Nekontrolēts mitrums ir jebkuras dārza mājiņas ienaidnieks. Jebkurš uzsūktais mitrums sāks pelēt, veidos puvi un piesaistīs kukaiņus. Neapstrādātām baļķu sienām sāks veidoties gaisa spraugas, ielaižot vēsu gaisu un izdalot siltumu. Blīvēšana palīdz aiztaisīt visas nelielas plaisas vai caurumus starp logiem un durvīm. Koka mājiņas ir veidotas, izmantojot labākos materiālus, kas ir īpaši izstrādāti tā, lai tie kalpotu un izturētu bieži skarbo Latvijas klimatu.

Pēc būtības koki spēj absorbēt lielu daudzumu ūdens, kas ir ļoti svarīgi to augšanai un attīstībai. Tomēr šī koku īpašība nav tik noderīga guļbūvju īpašniekiem. Faktiski tas ir diezgan kaitīgs — tas var izraisīt kukaiņu invāziju, gaisa infiltrāciju, puvi un citas problēmas, ko izraisa ūdens bojājumi. Lai tas nenotiktu, baļķi, kas tiks izmantoti konkrētas guļbūves celtniecībā, ir pareizi jāzāģē, jāuzglabā un jāizžāvē. Un, kad būvniecības fāze ir beigusies, jūs varat novērst puvi, termītus un pelējumu, veicot apkopi reizi divos gados ar blīvēšanu un krāsošanu. Bez šīs proaktīvās apkopes jūs nākotnē varat saskarties ar pelējumu, kas pati par sevi var būt nogurdinoša cīņa.

4. Logi un to izvietojums

Ēkas ar lieliem uz dienvidiem vērstiem logiem ir labākas telpu apsildīšanai. Dienas laikā saule ieplūst pa logiem (pieņemot, ka aizkari ir atvērti) un rada siltumu visā ēkā. Faktiski apmēram 76% saules gaismas, kas nonāk caur logiem, pārvēršoties par siltumu.

Svarīgs guļbūves apkures faktors, kas jāņem vērā, ir jūsu izvēlēto logu kvalitāte, piemēram, viena rūts stikls nav temperatūras ziņā efektīvs karstumā vai aukstumā. Izvēloties logus, ir jāņem vērā vairākas iespējas:

  • Karkass

Koka karkasam ir vislabākā R vērtība, taču tai nepieciešama lielāka apkope. R vērtība ir siltuma plūsmas pretestības mērījums caur noteiktu materiāla biezumu. Jo augstāka ir R vērtība, jo labāk — tam ir lielāka ir materiāla termiskā pretestība un tādējādi labāks izolators. Koncentrējieties uz R vērtību, jo jo augstāka ir R vērtība, jo labāka būs jūsu mājiņas izturība pret siltuma zudumiem. Pateicoties to termiskajai masai, baļķi absorbē siltumu un izlaiž to atpakaļ mājiņā, kad tā atdziest; izstaro siltumu pāri jūsu dārza mājiņai, padarot to energoefektīvāku. Divi galvenie R vērtības virzītāji jūsu baļķiem ir diametrs un zāģmateriāla veids.

  • Stikls

Lielākas stikla rūtis nodrošina maksimālu saules gaismas iekļūšanu iekšējā telpā. Ar gāzi pildīti un atstatīti logu rūtis nodrošina vislabāko izolāciju pret ārējiem laikapstākļiem.

  • Stiklojums

Dažādiem logu stiklojuma veidiem ir dažādi sildīšanas un dzesēšanas efekti. Viena paneļa logi parasti tika uzstādīti vecākām guļbūves mājām. Ja veidojat jaunu guļbūves māju, pārliecinieties, ka tā ir aprīkota ar augstas kvalitātes stikla pakešu logiem (un durvīm); tas ļaus izvairīties no kondensāta veidošanās logu rūts iekšpusē temperatūras izmaiņu laikā. Tas arī uzlabos jūsu guļbūves energoefektivitāti.

5. Pamati

Visiem potenciālajiem guļbūvju pircējiem ir jāiepazīstas ar kontrolsarakstu, lai pārliecinātos, ka viņi saņem drošu ēku no cienījama uzņēmuma, piemēram, galvenais faktors, kas netiek ņemts vērā attiecībā uz guļbūvju apsildi, ir grīdas izolācija. Daudzas guļbūves atrodas virs betona plātnēm vai grīdas kopnēm. Jebkurā gadījumā bez izolācijas caur grīdu tiks zaudēts ievērojams siltums. Zeme zem grīdas var absorbēt siltumu no jūsu ēkas visas dienas garumā. Guļbūvju mājiņās var būt 100 mm grīdas izolācija, un tas palīdz uzturēt siltumu pie kājām. Protams, mūsdienās ir daudz citu risinājumu, līdz ar to katrs var pielāgot savas vajadzības un iespējas. Vairumā gadījumu par guļbūves pamatu projektēšanu būs atbildīgs būvinženieris vai arhitekts. Lai izvēlētos labāko pamatnes veidu, arhitektam jāņem vērā vairāki faktori, piemēram, reljefs, ūdens pamatnes, iežu un augsnes tipi utt. Labi izstrādāti pamati lieliski palīdz pret siltuma zudumu samazināšanu un energoefektivitāti. Apvienojot to ar atbilstošu grīdas izolāciju, pareizi uzbūvēts pamats neļaus zemei zem kabīnes absorbēt siltumu no tās iekšpuses. Neaizmirstiet, ka dažreiz jūsu dārza mājiņas vislabākā bāze būs atkarīga no strukturāliem un ģeogrāfiskiem faktoriem (t.i., iežu un augsnes tipiem), ūdens līmeņa, topogrāfijas (t.i., vietas zemes) un budžeta.

Katra dārza mājiņa var būt brīnišķīga. Šīs skaistās koka ēkas ir videi draudzīgas un rentablas, taču arī ļoti izturīgas un ilgmūžīgas. Pievērošot uzmanību noteiktiem aspektiem, ir vieglāk saprotams, kas ir pats svarīgākais, sevišķi ja jums ir ierobežots budžets. Tādā veidā jūs varat iegūt ilgi funkcionējošu kvalitatīvu būvi, kas priecēs jūs vasarā vai cauru gadu atkarībā no vēlmēm un iespējām. Tā var būt arī lieliska vieta ne tikai dārza ballītēm, bet arī kur atvilkt elpu vai tieši pretēji – klusumā strādāt turpat mājas teritorijā, bet vienlaikus prom no citiem. Apdomīgi izvēloties un pielāgojot dažādus elementus, ir iespējams iegūt ļoti praktiski un arī estētiski pievilcīgu dārza mājiņu, kas lieliski kalpos arī Latvijas apstākļos, protams, neizmirstot arī par tālāko apkopi.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Новости