“Zaļā lampa”: četras dienas, kas spēj izmainīt pasauli

Katrs no mums var uzdāvināt iespēju 60 īpašajiem bērniem un viņu vecākiem

Piezvanot pa ziedojumu tālruni 90006384 (1,42 eiro par zvanu), jūs palīdzēsiet bērniem no bērnu namiem un ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām, doties uz četru dienu specializēto nometni “Taureņu vasaras 2019”, kas norisināsies Skultē.

Labdarības fonds BeOpen maija sākumā ir atvēris mērķa kontušīs nometnes atbalstam. Jūs varat ziedot jebkuru summu, veicot pārskaitījumu ar karti uz ziedojumu kontu šeitMaksājuma mērķis: Zaļā lampa, atbalsts vasaras nometnei.

1. jūnijā, kad visa pasaule atzīmē Starptautisko bērnu aizsardzības dienu, Palīdzēsim.lv komanda svinēja savu 10 gadu jubileju. Ar bērnu svētkiem šiem cilvēkiem ir vistiešākais sakars. 10 gadu laikā organizācijas pašaizliedzīgie darbinieki ir snieguši būtisku atbalstu vairāk nekā 500 bērniem un pusaudžiem, kam nepieciešama palīdzība, un organizējuši neskaitāmus pasākumus. “Palīdzēsim.lv” aktīvi sadarbojas ar astoņiem sociālās aprūpes centriem, septiņām specializētām internātskolām, sešiem bērnu namiem un Iļģuciema sieviešu cietumu.

 

“Palīdzēsim.lv” komanda svinēja savu 10gadu jubileju.

 

Šo gadu laikā ar organizācijas atbalstu ir sarīkotas 32 vasaras nometnes bērniem. Viena no tam – “Taureņu vasaras” – šogad notiks jau ceturto reizi, norisinoties no 18. līdz 21. jūnijam Skultē. Šogad nometnē piedalīsies bērni ar smagām diagnozēm, kā arī bērni un pusaudži no bērnu namiem.

Bērniem šī nometne ir milzīgs notikums, viņi to gaida pat vairāk nekā Ziemassvētkus. Savukārt māmiņām, kas ne uz mirkli nevar atstāt savus īpašos bērnus bez uzraudzības un palīdzības, šīs četras dienas ir iespēja kaut nedaudz atvilkt elpu, iegūt jaunu pieredzi, emocijas un sarunas biedrus.Tā ir maza saujiņa laimes un sirds siltuma, kas vēl ilgi paliek atmiņā.

Palīdzība nepieciešama, lai uzdāvinātu nedaudz prieka tiem, kas ikdienā saskaras ar sāpēm, grūtībām un slimībām. Runa ir par bērniem, kas slimības dēļ ir spiesti pārvietoties ratiņkrēslos, bērniem, kas sirgst ar autismu, BCT un citām nopietnām saslimšanām. Šīs pāris vasaras dienas spēj mainīt bērnu pasauli un ienest jaunas, košas krāsas ikdienas rūpju nomākto vecāku dzīvē. Un tas nozīmē, ka pasaule kļūst mazliet labāka…

Nometnes organizēšanai ir nepieciešami 10 000 EUR. Kopš maija sākuma līdz 11.jūnijam nometnei ir ziedoti 2555 EUR. Visiem bērniem un viņu vecākiem dalība nometnē ir bez maksas.

Doties uz nometni ir aicināti 60 dalībnieki – īpašie bērni, viņu vecāki, kā arī pusaudži no bērnu namiem. Lai uzdāvinātu viņiem šīs četras neaizmirstamās dienas, projektā katru gadu piedalās brīvprātīgie – gan speciālisti, kas vada kursus, nodarbības un seminārus, gan palīgi, kas pieskata un izklaidē bērnus, asistē viņus nodarbībās, kā arī sniedz māmiņām fizisku atbalstu, piemēram, palīdz aizstumt ratiņkrēslu un pārnest bērnu no mašīnas līdz ratiņiem vai vienkārši pavada laiku ar bērnu, kamēr māmiņa apmeklē psihologa semināru.

“Mēs reāli jūtam, kā nometnē pavadītais laiks maina gan bērnus, gan vecākus – acīs parādās uguntiņas, pazūd nedrošība un kompleksi, bērni sāk ticēt saviem spēkiem. Kad pienāk laiks doties mājās, tie jau ir pavisam citi cilvēki,” saka Ilze Skuja, organizācijas “Palīdzēsim.lv” vadītāja.

Tiem, kas nepadodas

Šī nometne nav atpūta un izklaide vecākiem un bērniem, bet gan dzīves skola ļoti koncentrētā formātā. Katrs nometnes programmas solis ir pārdomāts un vērsts uz kādu konkrētu prasmju attīstīšanu.

Diemžēl valsts nesteidz tērēt naudu un pūliņus īpašo bērnu rehabilitācijai un apmācībai. Nereti ierēdņi mēģina pierunāt vecākus atdot šādus bērnus uz specializētiem internātiem. Šī ir nometne māmiņām, kas nepadodas. Kā arī tiem, kas uzņem savās ģimenēs bērnus no bērnu namiem.

Viena no nometnes dalībniecēm – Agnese– irdivu īpašo bērnu māmiņa, savus bērnus viņa ir adoptējusi no bērnu nama. Agnesei ir ļoti svarīgi, lai viņas bērni iemācītos “nekompleksēt” par to, ka viņi ir īpaši. Nometnē viņi satiek citas ģimenes ar tādiem pašiem bērniem, vēro viņu attiecības, mācās komunicēt. Lēmumu adoptēt abus bērnus ģimene pieņēma pirms septiņiem gadiem. Skaidrs, ka veselu un “bezproblēmu” mazuļu bērnu namos praktiski nav, adopcijai tiek piedāvāti bērni ar diagnozēm. Kad pienāca viņas kārta, Agnese neizvēlējās, bet gan paņēma tos, kurus piedāvāja. Šodien Agneses vecākajam dēlam Jānim jau ir septiņi gadi, bet jaunākajam Aleksandram – četri. Mazo Aleksandru ģimene adoptēja pirms gada – triju gadu vecumā bērns nerunāja, bet viņa medicīnas kartē bija veselskomplekss diagnožu.

“Kā rāda mana personīgā un manu paziņu pieredze, bērniem dzīvojot ģimenē, daudzas bērnu namā noteiktās diagnozes ar laiku izzūd. Mūsu Aleksandrs jau ir sācis runāt, kļuvis sabiedriskāks, tas ir pavisam cits bērns. Es zinu gadījumu, kad ģimene paņēma no bērnu nama mazuli ar diagnozi AIDS, bet pēc pāris gadiem viņam bija ideālas analīzes. Šo brīnumu neviens nevar izskaidrot, taču tā tas ir. Lūk, ko spēj paveikt vecāku uzmanība, pūles un, galvenais, mīlestība.”

Nometnē “Taureņu vasaras” arī notiek visīstākie brīnumi –mākslas, improvizācijas un citās terapijas nodarbībās gan bērnus, gan vecākus māca dziļāk izprast cilvēka dabu, iegūt jaunas zināšanas, paplašināt savas uztveres robežas. “Bērni mācās komunicēt viens ar otru. Pat tie, kas slimības dēļ nevar runāt, aktīvi komunicē ar vienaudžiem jūtu un emociju līmenī,” stāsta Ilze. “Faktiski šo četru dienu laikā bērniem tiek nodrošināts spēcīgs rehabilitācijas komplekss, vispusīgi aptverot bērnu problēmas.”

Savukārt māmiņām tā nereti ir vienīgā iespēja atvilkt elpu, aizmirst uz mirkli par savām problēmām, jo par bērniem 24 stundas dienā rūpējas brīvprātīgie un speciālisti. “Pēc smaga gada tie ir svētki mums visiem – gan bērniem, gan māmiņām, gan tētiem,” apgalvo divu īpašo bērnu māmiņa Agnese.

 

Uzlādēt baterijas

Šādām vasaras nometnēm ir vēl viens būtisks aspekts. “Pērn pēc nometnes viens slimā bērniņa tētis burtiski ar asarām acīs atnāca pie mums un teica: “Es redzēju savu sievu laimīgu.” Šīs dienas deva viņai spēkus,” saka Ilze.

Vēl viena problēma, ar kuru saskaras ģimenes ar īpašajiem bērniem, ir vecāku savstarpējās attiecības. Vīrieši bieži neiztur un pamet ģimeni. Pāri, kuriem ir izdevies saglabāt attiecības, ir izgājuši cauri neskaitāmiem pārbaudījumiem un grūtībām. Nometnē “Taureņu vasara” vecāki saņem spēcīgu impulsu attiecību attīstībai. Ģimenēm tas ir burtiski svaiga gaisa malks.

“Mūsu māmiņas un tēti šo četru dienu laikā saņem neiedomājamu emocionālo lādiņu, faktiski “uzlādē baterijas”. Šīs enerģijas un noskaņojuma viņiem pietiek ilgam laikam. Taču baterijas laiku pa laikam ir jāuzlādē no jauna,” uzskata Ilze.

Svarīgs moments ir arī īpašo bērnu veselie brāļi un māsas. Visa vecāku uzmanība un līdzekļi tiek veltīti slimajam bērnam, bet veselie brāļi un māsas jūtas aizvainoti un apdalīti. Vecākiem bieži nepietiek ne laika, ne naudas saviem veselajiem bērniem. Tāpēc šajā nometnē bērniem ir iespēja gūt jaunu pieredzi harmonisku attiecību veidošanā.

Lai neizdegtu

Ir tāds termins – “vecāku izdegšana”. Īpašo bērnu māmiņām tas ir salīdzināms ar lēnu saindēšanos ar dzīvsudraba tvaikiem.Šādos brīžos grūtākais nav finansiālā atbalsta trūkums (kad apmaksāt nepieciešamo terapiju, paņemt aukli vismaz uz pāris stundām vai aizbraukt ar taksometru līdz poliklīnikai ir nepieļaujama greznība) un pat ne fiziskā slodze (pamēģiniet uznest pa kāpnēm pieaugušu bērnu, kuram“nestrādā” kājas). Iestājas brīdis, kad vienkārši nav spēka pat ievilkt elpu. Kad “sāp” psihe, paveras neaprakstāmi emocionālie bezdibeņi. Māmiņām šī nometne ir gluži kā svaiga gaisa malks vārda tiešākajā nozīmē.

Šajā nometnē ģimenes ar īpašajiem bērniem nokļūst pavisam citā pasaulē – atsaucīgā un labestīgā. Viņi saņem draudzīgu atbalstu, jūtot, ka šī palīdzīgā roka tiek sniegta no visas sirds, bez skandāliem un savstarpējām pretenzijām. Šeit rūpju nomāktie vecāki satiek cilvēkus, kuriem var pilnībā uzticēties un kuri viņus saprot.

Vēl vecāki atzīst, ka viņiem katastrofāli trūkst zināšanu un kompetenču savu īpašo bērnu audzināšanā. Tāpēc ļoti liela nozīme ir nometnes ietvaros rīkotajiem semināriem ar psihologu, mediķu, sociālo darbinieku un citu savas jomas profesionāļu piedalīšanos.

Nometnē “Taureņu vasara” šādām ģimenēm tiek rīkotas drāmas terapijas nodarbības, ļaujot izdzīvot pagātnes notikumus, paraudzīties uz situāciju no savas mātes vai dzīvesbiedra pozīcijas, ja ar tiem, piemēram, ir bijis konflikts. Improvizējot un iejūtoties cita cilvēka lomā, cilvēks sāk uztvert situāciju pavisam citādāk, paraugoties uz dzīvi plašāk un vairs neizturoties pret to tik kritiski. Tas ļauj no citas puses paskatīties uz daudzām ierastām lietām, kas agrāk šķita maznozīmīgas, kaitinošas vai aizvainojošas.

Bērniem tiek piedāvātas dažādas terapijas nodarbības, kā piemēram, kanisterapija, mākslas terapija, kā arī citas radošas un uz attīstību vērstas nodarbības.

 

Kam nepieciešama palīdzība

Neapšaubāmi, cilvēku attieksme pret bērniem ar īpašām vajadzībām liecina par visas sabiedrības morālo veselību. Un mēs lūdzam sabiedrības atbalstu, lai savāktu līdzekļus šīs nometnes organizēšanai. Bērni to ļoti gaida.

Nometne norisināsies no 18. līdz 21. jūnijam. Telpas nometnei ir piešķīris viesu nams “Skultes muiža”. Pateicoties nometnes organizatoru pašaizliedzīgajam darbam, daudzi uzņēmumi ir piekrituši bez maksas vai par ļoti draudzīgām cenām piegādāt produktus, kā arī nodrošināt nometnes dalībniekiem dažādus pakalpojumus – no kanisterapijas līdz pat saldumiem bērniem. Katrs cenšas palīdzēt, ar ko vien var.

Piezvanot pa ziedojumu tālruni 90006384 (1,42 eiro par zvanu), jūs varat palīdzēt, lai bērni no bērnu namiem un ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām, varētu doties uz četru dienu specializēto nometni Skultē, kas notiks jau pavisam drīz.

Bankas rekvizīti ziedojumiem:

Labdarības fonds BeOpen
Reģistrācijas nr.:50008218201
Bankas konts: LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Maksājuma mērķis: Zaļā lampa, atbalsts vasaras nometnei

Komisija par ziedojumiem netiek ieturēta.
Tāpat jūs varat ziedot jebkurus summu, pārskaitot to ar karti  ŠEIT

Neaizmirstiet norādīt maksājuma mērķi: “Zaļā lampa”, atbalstsvasarasnometnei

Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00.

Raidījumu vada žurnālistes Olga Avdeviča un Rita Troškina.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

В мире

Латвия

ЧП

Бизнес

Культура

Mixer

Зеленая Лампа

Спорт