Kultūrpētnieks: Kritiskā domāšana rodas tad, kad mēs daudz lasām!

Radio Baltkom
Freepik/jcomp

Cilvēkiem jāsāk lasīt daudz sarežģītos tekstus, jo tikai tā var formēties kritiska domāšana. Par to raidījumā “Melu kontrole” radio Baltkom pastāstīja Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Kultūrpētnieks Deniss Hanovs.

“Kritiskā domāšanā rodas tad, kad mēs daudz lasām. Mums jāprot lasīt sarežģītas grāmatas, tāpēc man ir pretenzijas izglītībai. Vienkāršāka kļūst arī informācijas apstrāde un patēriņš. Mēs visi esam patēriņa kultūra, kas nemanāmi nonākusi tik tālu, ka ir sākusi veicināt politiskos procesus. Amerikā jau sen velēšanas ir kā izrāde, kā vēršu cīņas. Arī Eiropā tagad ir termins “politiskās izklaides”: kas ir spilgtāks, kas rada lielāko sensāciju. Šajā ziņā informācija ir nopietns kapitāls un mums ir jāsaprot, ka demokrātija ir briesmās, kad ir vairāk skatītāju, nevis dalībnieku. Tādēļ cilvēkiem ir jābūt dalībniekiem. Ja runāt par mediju lietošanu, mums Latvijā jāsāk ar pilsonisko izglītību. Vācijā to sauc par politisko izglītību, bet tas nav tā kā bija padomju laika, tas ir formāts, kas paredz veidot pilsonisko skolu. Par pilsoni nepiedzims, par pilsoni, kas atbalsta demokrātiju un dažādu cilvēku tiesības, var kļūt. Visiem ir jābūt daļai no informācijas telpai. Demokrātija nav kastīte ar konfektēm, no kuras mēs izvēlamies tikai tās, kas mums garšo”, – saka Hanovs.

Zvaniet mums tiešraidē, rakstiet komentārus Facebook un Whatsapp, un klausieties raidījumus “Melu kontrole” katru trešdienu pēc pulkstens 13.00.

Raidījumu ietvaros mēs kopā ar pieaicinātajiem viesiem – ekspertiem, Latvijas sabiedrības viedokļu līderiem, slavenībām, ietekmētājiem, dažādu sfēru pārstāvjiem centīsimies saprast, kas ir viltus ziņas un analītiski pētīsim reālus Latvijas un pasaules mēroga piemērus. Raidījumos diskutēsim par metodēm ar kuru palīdzību identificēt nepatiesās ziņas un meklēsim risinājumus kā sabiedrībai patstāvīgi atklāt un apkarot melu izplatību mediju vidē.

Klausies Radio Baltkom tiešraidi šeit.
Radio MixFm tiešraidi šeit.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta Melu kontrole saturu atbild SIA RNR LTD. #melukontrole #SIF_MAF2020

В мире

Латвия

ЧП

Бизнес

Культура

Mixer

Зеленая Лампа

Спорт